Trafik Cezası

Trafik Cezası

Trafik kurallarına uymamanın cezasını çok ağır ödüyoruz. Ehliyetsiz araç kullanma, alkollü araç kullanma, trafik kurallarına uymama sonucunda hem kendi canımızı tehlikeye atıyoruz hem de karşı tarafın. Peki neden kurallara uymuyoruz? Neden canımızı tehlikeye atıyoruz?

trafik ceza ödeme

– Plakasız karayollarına çıkmak
– Ehliyet ve ruhsatsız araç kullanmak
– Araçlarda bulunması mecburi olan ayırım işaretlerini bulundurmamak
– Araçların muayene süresini geçirmek
– Alkollü araç kullanmak
– Trafik kurallarına uymamak vb.

trafik cezası ödeme trafik ceza ödeme

2017 de trafik kurallarına uymayanlara uygulanacak cezalar arttı. Yılbaşından itibaren en düşük ceza 75 lira olarak belirlendi. En yüksek ceza ise 14 bin 908 lira oldu. Karayollarını tehlikeye atanlara da 427 lira para cezası kesilecek. Araçlarına sahte plaka takanların cezası 5 bin 191 lira olarak belirlendi. Araçların muayene sürelerini geçirenlere 95 lira para cezası verilecek.

Sürücü belgeniz olmadan araç kullandıysanız 763 lira ödemeye mahkumsunuz. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 206 lira olarak belirlendi. Uyuşturucu madde alarak araç kullananlara da 4 bin 514 lira para cezası kesilecek. Uyuşturucu ve alkol muayenesini reddeden ise 2 bin 507 lira ödeyecekler. Engelli yerine araç park edenlere 109 lira para cezası gelecek.
trafik borcu ödeme

Kesilen para cezalarını 15 gün içinde ödeyen kişilere de yüzde 25 indirim uygulanacak.
Türkiye de trafik kazaları oranlarına baktığımız da trafik kurallarına uyma oranının ne kadar düşük olduğunu görebiliriz. Bu bakımdan trafik kurallarına uymayanların cezalarının ağırlaştırılması doğrudur. Hiç bir şey insan hayatından daha kıymetli değildir. Hem kendi canınızı hem başka insanların canını hiçe sayarak araç kullanmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>